To, či je online zoznamovanie úspešné, závisí do veľkej miery na tom, ako veľmi sa hodia návrhy partnerov s Vašou osobnosťou. Ako Partner na úrovni rozhoduje, kto je pre Vás…
Posledný májový deň každoročne patrí Svetovému dňu bez tabaku. Negatívne dopady fajčenia na zdravie sú už dnes každému dobre známe. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako spolu súvisia fajčenie a vzťahy? Je to téma, ktorú mnohí neriešia len v jeden špeciálny deň v roku, ale neustále. Rozhodli sme sa teda na tento problém pozrieť zblízka a opýtali sme sa našich používateľov, ako to vidia oni.
Fajčenie škodí zdraviu – spieva sa v jednej známej slovenskej pesničke a my všetci poznáme riziká, štatistiky a dennodenne sa stretávame s výstražnými reklamami. Na svete však fajčí až 1 miliarda ľudí.1 Partner na úrovni preto porovnaním s ostatnými európskymi online zoznamovacími platformami zistil, ako sú na tom slovenskí singles. Ukazuje sa, že v počte 30% sa naši nezadaní fajčiari radia k európskej špičke. Zaujímalo nás teda, či to má nejaký vplyv na ich vzťahy.
Fajčenie a vzťahy – žiadny problém!
Bezmála každý tretí nezadaný je na základe tohto prieskumu fajčiar. Zdá sa však, že tento fakt ide ruku v ruke s väčšou toleranciou. Až takmer 37% členov Partner na úrovni by akceptovalo partnera fajčiara a až 42% by nemalo problém s tým, keby si partner zapálil príležitostne.
Tieto čísla poukazujú na to, a odpovede účastníkov prieskumu to potvrdzujú, že ak partneri o svojich nerestiach pred vstupom do vzťahu vedia a zároveň si plne uvedomujú obmedzenia, ktoré prinášajú, nemajú problém vybudovať si funkčný a harmonický vzťah. Čo sa však stane, ak si jeden z nich na začiatku vzťahu neuvedomuje, do čoho sa púšťa?
Cigarety mi nevadia… zatiaľ…
Hovorí sa, že láska je slepá. A v prípade cigariet má láska častokrát aj upchatý nos. Na počiatočnú zaľúbenosť prehliadajúcu vady a chybičky už doplatilo mnoho párov. Vzťahy sa totiž časom menia, zrejú, ružové okuliare sa rozplynú a ľudia si začínajú uvedomovať, že im na partnerovi prekážajú veci, nad ktorými kedysi len s úsmevom mávli rukou.
Nie je teda prekvapením, že mnohí sa jedného dňa zobudia s tým, že vankúš ležiaci v posteli vedľa nich, napáchnutý cigaretovým dymom im prekáža, alebo s rastúcim hnevom počítajú každé euro, ktoré sa pre cigarety odkotúľalo z rodinného rozpočtu.
Podobné prebudenie zažil aj náš používateľ Marek:
“Moja ex-partnerka bola a asi aj stále je tuhou fajčiarkou. Denne vyfajčila okolo 60 cigariet. ( … ) My sme v sume ani nemohli byť v spoločnosti s niekým, kto nefajčí, čím sme sa dostávali do istého stupňa izolácie. Spočiatku mi to až tak nevadilo, ale potom, po tých rokoch som si začal uvedomovať, ako veľmi jej fajčenie obmedzuje a znepríjemňuje náš život. Preto chcem, aby sme spolu s novou priateľkou dýchali len príjemný čerstvý vzduch a dym videli akurát tak možno v kozube :)”
Fajčenie a vzťahy? Ďakujem, neprosím!
Tak, ako existujú páry, pre ktoré nie sú cigarety žiadnym problémom, sú aj ľudia, pre ktorých je to problém zásadný – takzvaný „deal-breaker“, alebo ako hovoria v susednom Česku: „Přes to vlak nejede“. Dôvody sú rôzne, no výsledok rovnaký. Fajčenie a vzťah? V žiadnom prípade!
Naši používatelia nám vo svojich komentároch povedali prečo:
► Predošlé skúsenosti
„Je to veľký problém. Jeden z dôvodov rozpadu môjho predchádzajúceho vzťahu.“
Autor tohto komentára, ako aj náš používateľ Marek, ktorí si vzťahom s fajčiarom už prešli a zistili, že partnerovo fajčenie ich obmedzuje, sa chcú do budúcna takejto skúsenosti vyhnúť. Ak sú vo vzťahu ešte aj deti, napätie je o to väčšie.
► Život v dymovom oblaku
Cigaretový dym a zápach, ktorý po ňom ostáva, patria k najčastejším argumentom, prečo ľudia odmietajú vzťah s fajčiarom. A problémom nie je len odpor k dymu, napáchnutý byt a oblečenie, čo sú problémy riešiteľné stanovením spoločne dodržovaných pravidiel.
► (Ne)príťažlívá vôňa
Kameň úrazu je tu. Tento neduh totiž mimoriadne zle vplýva na intímnu stránku vzťahu. Na tom, že „bozkávať sa s popolníkom nie je nič príjemné“ sa totiž zhodlo hneď niekoľko odpovedajúcich a o negatívnych vplyvoch nikotínu na sexuálny život partnerov sa tu ani nebudeme rozpisovať.
► Rozdielne životné hodnoty
“Fajčiar vedome poškodzuje svoje zdravie čo pre mňa znamená, že si sám seba dostatočne neváži a jeho zdravie je mu ľahostajné. A to je v rozpore s mojimi hodnotami, lebo zdravie je jedným z najvzácnejších darov, ktoré v živote máme.”
Tento komentár to zhrnul veľmi výstižne. Ak si partnera kvôli nejakej jeho vlastnosti, zlozvyku či aktivite nedokážeme vážiť, tak má potenciálny vzťah vážny problém.
Fajčiar a nefajčiar – je to beznádejné?
Ak viete, že tento problém by vo Vašom vzťahu spôsoboval len zlú krv, alebo si k partnerovmu zlozvyku vybudujete odpor časom, nútiť ho, aby sa cigariet vzdal, nemusí dopadnúť dobre. Fajčiar sa cíti vydieraný a pod tlakom a nefajčiar má pocit viny. Podľa odborníkov na odvykanie od nikotínu výčitky, argumentovanie zdravotnými štatistikami, ani ultimáta ničomu nepomôžu. Fajčiar musí chcieť prestať sám a úloha jeho partnera spočíva v poskytovaní podpory a to aj pri zakopnutiach, ktoré sú v tomto procese bežné.2
Ako však ukazujú naše údaje, vzťah fajčiara a nefajčiara nie je v žiadnom prípade vopred odsúdený. Partneri však vopred musia poznať svoje hodnoty, dobré aj zlé stránky a byť k sebe úprimní v tom, čo sú ochotní tolerovať, spoločne si stanoviť a dodržiavať pravidlá.
Máte otázku k článku? Napíšte nám na [email protected]
Ak máte otázku k členstvu alebo používateľskému kontu, navštívte stránku Zákaznícky servis
Zdroje:
1 World Health Organization: Tobacco. Dostupné na: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs339/en/ (Máj 2014)
2 Helping a Smoker Quit: Do‘s and Don’ts. General Hints for friends and family. Dostupné na: http://www.cancer.org/healthy/stayawayfromtobacco/helping-a-smoker-quit (11.10.2013)
V článku boli s ich súhlasom použité odpovede používateľov Partner na úrovni na otázku: Je pre Vás fajčenie vo vzťahu problém? Máte nejaké konkrétne skúsenosti s negatívnym vplyvom fajčenia (Vášho alebo partnerovho) na vzťah?